bipolarbozukluk.gen.tr
Bipolar Bozukluk

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarBipolar Mani

Bipolar Mani, anormal olarak yükselmiş duygu durumuna denmektedir. Bu psikolojik bir rahatsızlığın olduğunu gösterir. Kişinin elinde olmadan aniden duygu durumu değişir ve aşırı yükselir ve bir süre sonrada yine aniden aşırı düşer. Bu kişisel bozukluklara neden olmaktadır. Manik depresyon olarak bilinen bu hastalık riskli davranışlara neden olduğu için kişinin çevreleriyle olan ilişkilerine ve kariyerine zarar verdiği için tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmediği zaman kişiyi intihara bile sürükleyebilir.

“ Manik “ terimi aşırı hareketli, konuşkan, enerjik, güçlü, umursamaz bir dönemi tanımlar. Bu dönemde kişide aşırı seks isteği ve alışveriş çılgınlığı görülür. Sonra bu yükselen duygular birden bire aşağı iner ve kişi karanlık, karamsar, içe kapanma ve sinirli bir ruh haline bürünür. Bu ikinci dönem depresyon olarak tanımlanır. Bu dönemde kişide aşırı yorgunluk ve uyku isteği, mutsuzluk, üzüntü, ağlama isteği, değersizlik hissi ve uyku kaybı gibi durumlar baş gösterir. Bu duygu durumu yükselmesi ve düşmesi her insanda farklı belirtiler verdiği için teşhis edilmesi zor olan bir hastalıktır. Bazı kişilerde depresyon ve mani durumları kısa sürerken bazı insanlarda haftalarca, aylarca hatta yıllarca sürebilir. Çoğu insan bu duygu değişimi durumuyla baş edebilirler ve zarar görmeden atlatabilirler. Fakat bazı insanlar bu hastalıkla kendileri başa çıkamaz ve tedaviye ihtiyacı vardır.

Kişilerin manik dönemleri ilk zamanlar oldukça yaratıcı olabilir ve kişiler işlerin çok yolunda gittiğini düşünür ve hep böyle gidecek zanneder. Fakat mani ilerledikçe kişi umursamaz, hayatı hiçe sayan bir hal alır. İşte tehlikenin başladığı nokta burasıdır. Belki kişi hasta olduğunun bile farkında değildir ama birden kişilik değişikliği başlamıştır. Sorumlu ve duyarlı olan kişi birden çok sorumsuz bir karaktere bürünmüştür. Yaptıklarıyla etrafa zarar veriyordur fakat bunun kendi de farkında değildir. Bazı insanlarda kendi durumunun normal olmadığını bilir ve kendindeki değişikliğin sebebini çözmeye çalışır. Çünkü kendisi de rahatsızdır. Bu yüzden teşhisi zor olan bir hastalıktır.

Bipolar manik depresyon geçiren kişilerin aile hayatı veya çevreleriyle olan ilişkileri de sarsılmaya başlar. İşinde başarılı ve üretken bir kişi iken birden bire saçmalamaya ve tutarsız tavırlar sergilemeye başlayan kişiler çevreleriyle iletişimini tamamen koparabilir hatta ailede boşanmaya kadar gidebilir. Bu yüzden eşlerden biri eşinin böyle bir duygu değişikliğini fark ederse direk bir kliniğe görünmesine ikna etmek zorundadır. Aksi taktirde önlenemeyecek zararlar açılabilir.

Kimler Bipolar Mani Depresyona Yakalanabilir?

Bipolar bozukluk genellikle ergenlik dönemi başlarında veya gençliğe adım atıldığı dönemde başlar ve kişinin hayatı boyunca sorun olmaya devam edebilir. Erkek ve kadınlarda eşit oranında görülen bu hastalık eğitim, ırk, meslek, gelir düzeyi gibi bir fatk gözetmez. Herkesin bu hastalığa yakalanma ihtimali aynıdır.

Bipolar Manik Depresyonun Belirtileri

 • Bir haftadan fazla süren aşırı duygu yükselmesi veya düşmesi.
  Bipolar Mani

 • Aşırı büyüklük hissi ve kişinin kendine aşırı güvenmesi.
 • Kişinin fikirlerinin dağınık olması ve sürekli fikirlerinin değişmesi.
 • Uykusuzluk yaşanması. Özellikle bu hastalıkta manik dönemde kişiye üç saatlik uyku yeter ve kendini dinlenmiş hisseder.
 • İş, okul veya sosyal hayatta hedeflerinin olmaması ve cinsel hayatta huzursuz olması.
 • Sonunu düşünmeden hareket etme durumu. Lafın nereye gittiğini düşünmeden patavatsız konuşmalar veya cinsel davranışlar sergilemek.
 • Diyet yapmamasına rağmen önemli kilo kaybı veya kişinin anormal kilo alması
 • Düşünme ve konsantre olma yeteneğinin azalması.
Bipolar Manik Depresyonun Tedavisi

Bipolar manik bozukluk, tedavisi olan bir psikolojik hastalık türüdür. Tedavi, akut ve koruyucu tedavi olmak üzere iki basamaklıdır. Akut tedavi hastalığın belirtilerinin başladığı dönemde yapılan tedavidir. Koruyucu tedavi ise tedavi sürecinde iyileşme gösteren hastanın tekrar hastalığa yakalanma riskini azaltmak için uygulanan tedavidir.

 • İlaçla tedavi: Bipalar bozukluk yaşayan kişilerin duygu durumunu kontrol altına almayı amaçlayan ilaçlar üretilmiştir. Bu gibi rahatsızlık belirtilerinde doktora başvurarak ilaç tedavisi alabilirsiniz. Aynı zamanda bu ilaçların yanında kaygı giderici ve uykuyu düzene sokmak için doktorunuz ek ilaçlar da önerebilir.
 • Duygu durumu dengeleyiciler: Hem depresyon, mani, hipomani ve karma dönemde hem de uzun süreli koruyucu dönemde kullanılabilir. Duygu durumu düzenleyici olarak Valproat, Lityum, Lamotrijin ve Karmabazepindir. Doktor hastanın duygu durumuna göre bunlardan birini başlar ve yan etkilerin durumuna göre diğerine geçirebilir.
 • Antidepresif ilaçlar: Sıklıkla maninin tedavisinde ve bazı durumlarda depresyonlarda kullanılır. Çok nadir durumlarda koruyucu tedavi dönemlerinde kullanılabilir.
 • Elektrokonvülsif tedavi (EKT): Halk arasında bu tedavi yöntemi hakkında oldukça olumsuz düşünceler olsa da EKT özellikle şiddetli depresyonda güvenilir, etkili ve hayat kurtarıcı bir tedavi yöntemidir. Özellikle başarılı bir şekilde kullanılabilen antidepresif ilaçlarla birlikte başka zararlı yöntemlerden birini kullanmaktansa EKT tedavisi kullanmak daha uygun olmaktadır. Ayrıca yaşlılarda ve hamilelerde de bu yöntem kullanılabilir. Bazı durumlarda ilaçlara cevap alınamayan manik dönemlerde de kullanılabilir.
 • Psikotedavi: Psikotedavi yöntemi ile stresle baş edebilme yöntemleri geliştirilir. Hastalık boyunca kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen faktörlerin tespit edilerek çözümüne kavuşturulur. Ayrıca yeni bir akut dönemin gelmekte olduğunu tespit etmek için mutlaka uygulanması gereken bir yöntemdir. Psikoterapi bireysel yapılabildiği gibi bazen aile terapisi olarak da uygulanabilir.
 • Hastaneye yatış: Özellikle manik dönemde hastaneye yatış sıklıkla gerekebilir. Çünkü manik dönemde genellikle kişi hasta olduğunu kabul etmez ve bu hastalık intihara kadar götürebilir.

Yayınlanma Tarihi : 30.11.2014 07:54:44

Bipolar Mani Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Bipolar Mani"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bipolar Manik Depresif

Bipolar manik depresif, doğru ifadeyle bipolar bozukluk ya da manik depresif hastalığı, ruh halindeki iniş çıkışlarla seyreden bir ruh hastalığıdır. Bu hastalıkta iki tane uç noktada seyreden duygu bulunmaktadır. Bunlardan biri, h...

İki Uçlu Bipolar Bozukluk

İki uçlu bipolar bozukluk, diğer ismiyle iki uçlu duygu durum bozukluğu, depresif ve manik dönemlerden meydana gelen, bu yüzden manik depresyon adıyla da anılan bir psikolojik rahatsızlık türüdür. Kişi yoğun bir depresyon yaşayabi...

Bipolar Disorder

Bipolar disorder, iki uçlu bir affektif bozukluktur. Mani, depresyon, hipomani, hafif depresyon ve stabilite arasında döngüler ile seyreden bu hastalık, yetersiz tedavi sonucu veya tedavi edilmediğinde çok ağır sonuçlara yol aç...

Bipolar Bozukluk Nedir

Bipolar bozukluk, oldukça karmaşık ve genetik yapılı bir hastalıktır. Bipolar bozukluk, maniden depresyona kadar ulaşabilen ve ruh halinde yaşanan yoğun değişiklikler olarak tanımlanabilir. Bu hastalığa bağlı olarak kişi ruh halin...

Bipolar Nedir

Bipolar Bozukluk, genetik bir ruh hastalığıdır. Ruh halindeki ani değişimler majör ya da depresyonlar aşırı coşkulu durumdan intihar eğilimine kadar gelişen bir süreci kapsar. Duygu durumundaki değişimler hafif olarak başlar ve aş...

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluk tedavisi, önemsenmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Bipolar bozukluk sıklıkla depresyon dönemi ile başlamakta, manik dönemler ise sonraki yıllarda ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden hastalar, doğru tanı ve doğru tedav...

Bipolar Depresyon

Bipolar depresyon, diğer adıyla manik depresif hastalık, tüm insanların  % 2'sini etkileyen dolayısıyla da sık görülen bir hastalıktır. Bipolar depresyon hastalarında duygu durumu aniden yükselir ve kişi birden ya çok neşelenir ve...

Bipolar Spektrum

Bipolar Spektrum (Bipolar Bozukluk), diğer adı manik depresyon olan bu hastalık insanlarda yarattığı riskli davranışlar sebebiyle hem kişiye hem de kişinin kariyerine zarar veren ciddi bir hastalıktır. Bipolar spektrum, depresyona...

Bipolar II Bozukluk Nedir

Bipolar II bozukluk, farklı duygu durumlarının yaşandığı manik bir rahatsızlıktır. Riskli davranışlar nedeniyle ilişkilere zarar veren, tedavi edilmediği zaman intihara bile yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Bipolar II bozuklukt...

Bipolar Mani

Bipolar Mani, anormal olarak yükselmiş duygu durumuna denmektedir. Bu psikolojik bir rahatsızlığın olduğunu gösterir. Kişinin elinde olmadan aniden duygu durumu değişir ve aşırı yükselir ve bir süre sonrada yine aniden aşırı dü...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Bipolar Bozukluk, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Mart - 2018